Wyszukiwarka


Informacje

Nawigacja

· Strona Główna

· Artykuły

· Kraj

· Myśl

· Media

· Pliki

· Galeria

Archiwum

· 2010 (77)· 2009 (497)· 2008 (593)· 2007 (564)· 2006 (443)

Zarząd PO wyrzucił z partii Andrzeja Sośnierza. Krytyka niemile widziana

Decyzję o usunięciu Andrzeja Sośnierza z partii zarząd Platformy Obywatelskiej podjął we wtorek późnym wieczorem. Za "szkodliwe dla wizerunku Platformy i całkowicie sprzeczne z uchwałą Rady Krajowej z 3 listopada" uznał słowa posła zawarte w wywiadzie dla "Dziennika Zachodniego", a potem podtrzymane w innych mediach, dotyczące krytyki władz PO.

Wniosek o wyrzucenie Sośnierza, który w wyborach uzyskał w Katowicach 54 tys. głosów, zgłosiła jego macierzysta organizacja partyjna, a konkretnie szef śląskiej PO Tomasz Tomczykiewicz.
Przedstawiający decyzję zarządu sekretarz partii Grzegorz Schetyna powiedział, że przeprowadzono rozmowę wyjaśniającą z posłem, w której ten nie przyznał się do błędu.
- Ostatnie wypowiedzi pana Sośnierza są bardziej tworzeniem problemów i budowaniem konfliktów wewnątrz Platformy niż próbą zmiany rzeczywistości, która jest ustalona i zastana, przyjęta jednogłośnie przez Radę Krajową - tłumaczył Schetyna.
Zdaniem Sośnierza, decyzja zarządu to rozbijanie partii i zły sposób na zamykanie dyskusji o jej przyszłości.
Wykluczenie Sośnierza z klubu PO jest niemal przesądzone - także tam zwolennicy Donalda Tuska mają zdecydowaną większość.
Sam Tusk tłumaczy, że Sośnierz "nie przyjął argumentacji zarządu" i dlatego musiał odejść.
- Ja nie zamykam ust krytykom - zapewnia.
Ale wiele mówi zachowanie się w tej sytuacji wiceszefa PO Jana Rokity.
- Podjąłem decyzję, by nie komentować zaistniałej sytuacji - odpowiadał na każde z pytań zadanych mu na sejmowym korytarzu.
W kuluarach wiele razy w ciągu dnia można było zobaczyć taki widok: posłowie PO podchodzą do Sośnierza, uścisk dłoni i wyraźne oznaki solidarności.
- W mojej opinii takie postępowanie zarządu może i zastraszy kolejnych krytyków, ale na pewno jeszcze bardziej zaostrza konflikt, gdyż przenosi go z poziomu dyskusji na "poziom podziemia" - powiedział nam jeden z posłów PO.
- Platforma ma być porządną partią, w której nie będzie miejsca na takie zachowanie - mówi Tusk. I trudno nie dziwić się temu, że jest miejsce - nawet we władzach - dla oskarżanego o nepotyzm Schetyny czy prowadzącej samochód po pijanemu Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, a nie ma dla Sośnierza.
Mikołaj Wójcik

---------------

Z posłem Andrzejem Sośnierzem, wyrzuconym we wtorek z Platformy Obywatelskiej, rozmawia Mikołaj Wójcik

Czy decyzja o wykluczeniu Pana z partii to kara za szczerość?
- W pewnym stopniu tak. Jest oczywiście konflikt sumienia, ale i konflikt decyzji. Zastanawiałem się, czy dla dobra partii można wypowiadać inne zdanie niż to przyjęte przez jej zarząd. I uznałem, że wolno. Już wcześniej zresztą dawałem sygnały, że mam inne zdanie. Oczywiście może być to traktowane jako nielojalność, ale ja po prostu inaczej widzę interes Platformy. A przecież to nie ja wystąpiłem z PO, ale zostałem wyrzucony.

Nie żałuje Pan tego wywiadu, tej otwartej krytyki władz partii?
- Nie, nie żałuję. Ja nie powiedziałem tam nic przeciwko Platformie. Wypowiadając się odmiennie niż życzy sobie tego zarząd partii, trzeba się liczyć z konsekwencjami. Nieracjonalnym zachowaniem byłoby o tym nie myśleć. Liczyłem jednak, że do takiej decyzji nie dojdzie.

Donald Tusk zarzuca Panu frustrację. Twierdzi, że Pana stanowisko jest konsekwencją nie tyle fiaska rozmów koalicyjnych z PiS, ile tego, że w konsekwencji nie otrzymał Pan teki ministra zdrowia.
- Frustracja jest mi obca. Nie można osobistych interesów przedkładać nad partyjne, i nigdy tego nie robiłem.

Platforma nie jest partią demokratyczną?
- Może posunąłem się za daleko w ocenie niektórych osób w zarządzie. Nie chciałbym wyrażać teraz aż tak mocnych ocen.

Dziękuję za rozmowę.


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

.::Podyskutuj z nami na forum::.

Powiadomienia

Podaj swój adres e-mailowy:

I bądź z nami na bieżąco

Zobacz na żywo w internecie

Czy wiesz, że możesz oglądać TV Republika online na żywo w internecie. Zobacz również TV Trwam na żywo online w sieci. Jedynie polskie stacje telewizyjne dostępne do odbioru.
Wygenerowano w sekund: 0.07
7,422,603 Unikalnych wizyt