Wyszukiwarka


Informacje

Nawigacja

· Strona Główna

· Artykuły

· Kraj

· Myśl

· Media

· Pliki

· Galeria

Archiwum

· 2010 (77)· 2009 (497)· 2008 (593)· 2007 (564)· 2006 (443)

Polacy chcą głębokich zmian

Prezes Rady Ministrów Kazimierz Marcinkiewicz złożył Polakom życzenia noworoczne na antenie Radia Maryja

Naprawa i modernizacja państwa, rozwijanie polityki prorodzinnej, zapowiedź troski o osoby najbardziej pokrzywdzone w Polsce, w tym wdrażanie programów dla bezrobotnych i najuboższych - to zadania, które chce realizować rząd na początku 2006 roku. Taką zapowiedź w sylwestrowy wieczór złożył premier Kazimierz Marcinkiewicz na antenie Radia Maryja.
Premier przypomniał, że miniony rok był "specjalny i specyficzny" ze względu na śmierć Jana Pawła II, którego kochaliśmy, ale nie zawsze słuchaliśmy z uwagą. - Wiemy, że musimy zmienić w sobie wszystko, co możliwe, bo taką naukę zostawił nam Ojciec Święty - mówił premier. - Jestem przekonany, że także końcówka 2005 r. pokazała, że rekolekcje trwają, że my wszyscy, Polacy, chcemy zmian w naszym kraju, zmian daleko idących i głębokich - dodał.
W sytuacji rozpadu państwa, zrujnowanej gospodarki, szerzącej się demoralizacji, ogromnego bezrobocia, które powoduje emigrację ludzi młodych i wykształconych, wobec ubóstwa, w tym ubóstwa dzieci, skłócenia rozmaitych ugrupowań politycznych, Naród wzbudził w sobie nadzieję, że będzie lepiej. Zdaniem szefa rządu, poprawa sytuacji nie jest możliwa bez naprawy i modernizacji państwa. - Nadzieja, która w nas jeszcze ciągle się tli, musi być rozpalana. Ale to już nie może być tylko nadzieja, to już muszą być bardzo konkretne sprawy. Każdy Polak, a zwłaszcza ten najbardziej pokrzywdzony, sponiewierany, musi odczuć, że Polska jest razem z nim - powiedział Macinkiewicz w rozmowie z dyrektorem Radia Maryja, ojcem Tadeuszem Rydzykiem.
Wśród ludzkich dramatów są takie, którym można zaradzić stosunkowo szybko, oraz takie, które wymagają działań rozłożonych w czasie. Premier zapewnił, że w przyjętej strategii rząd nie unika i nie zamierza unikać rozwiązywania trudnych problemów. - To, czego możemy dokonać w 2006 roku, to pochylenie się nad tymi, którzy tego najbardziej potrzebują - zaznaczył. Pierwsze kroki zostały już podjęte. Rząd systematycznie przekazuje pieniądze organizacjom charytatywnym, wśród których wiele jest stowarzyszeń katolickich pomagających biednym, bezdomnym, głodnym. Dziś rusza program dożywiania dzieci w szkołach. Również w styczniu rozpocznie się realizacja programu prorodzinnego, który będzie stopniowo rozbudowywany o kolejne elementy, takie jak tanie kredyty hipoteczne czy ulgi na dzieci dla rodzin wielodzietnych. - Chodzi o to, aby pomoc trafiała do rodzin, czyli w to miejsce, które jest sercem każdego narodu - argumentował Marcinkiewicz. Rząd ma na uwadze potrzebę pilnego wprowadzenia długofalowego programu walki z bezrobociem. Już w tym roku można się spodziewać pierwszych oznak poprawy sytuacji w tym zakresie.
Realizacja tych i innych zadań wymaga szerokiej współpracy społecznej. Tymczasem politykom wciąż trudno się porozumieć, co ostatecznie szkodzi dobru wspólnemu.
- Boleję nad tym, że cały czas mamy do czynienia z politykierstwem, bo to jest coś, co tę nadzieję osłabia i co osłabia też nasze siły, gdyż powoduje, że musimy zajmować się sami sobą, zamiast zajmować się Polską i najważniejszymi sprawami - mówił premier do słuchaczy Radia Maryja. Szef rządu tłumaczył, że Polsce nie są potrzebne w 2006 r. nowe wybory, lecz podejmowana wspólnie wytężona, codzienna praca. - Do takiej pracy będę namawiał wszystkie środowiska polityczne - zapowiedział. - Jeżeli wszyscy będziemy się starali realizować swoje zadania, to wydaje się, że jest szansa, by poprawa sytuacji nastąpiła szybciej.
Wszystkim pracownikom i słuchaczom Radia Maryja premier życzył na 2006 r. przyjęcia błogosławieństwa, którym tak hojnie obdziela nas Bóg, oraz spożytkowania go dla wspólnego dobra.
Jolanta Tomczak


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

.::Podyskutuj z nami na forum::.

Powiadomienia

Podaj swój adres e-mailowy:

I bądź z nami na bieżąco

Zobacz na żywo w internecie

Czy wiesz, że możesz oglądać TV Republika online na żywo w internecie. Zobacz również TV Trwam na żywo online w sieci. Jedynie polskie stacje telewizyjne dostępne do odbioru.
Wygenerowano w sekund: 0.07
7,422,626 Unikalnych wizyt