Wyszukiwarka


Informacje

Nawigacja

· Strona Główna

· Artykuły

· Kraj

· Myśl

· Media

· Pliki

· Galeria

Archiwum

· 2010 (77)· 2009 (497)· 2008 (593)· 2007 (564)· 2006 (443)

Jak nie kijem, to pałką

Żeby zdyskredytować o. Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja, dziennikarka TVN Anna Machowska publicznie posłużyła się kłamstwem
Ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, leciał na spotkanie z Janem Kobylańskim - człowiekiem oskarżonym o "kolaborację z Niemcami, szmalcownictwo, wydawanie Żydów" - stwierdziła dziennikarka TVN Anna Machowska w wyemitowanym w sobotę programie "Uwaga". By zdyskredytować dyrektora Radia Maryja, dziennikarka TVN z rozmysłem kłamała, wprowadzając w błąd telewidzów. Machowska zarzuciła o. Tadeuszowi Rydzykowi spotykanie z osobą oskarżoną o denucjację Żydów, choć wiedziała, iż dochodzenie IPN wobec Jana Kobylańskiego wykazało, że brak najmniejszych podstaw do stawiania mu takich zarzutów. Filmik wyemitowany przez TVN, choć obcięty i zmontowany, potwierdził nasze wcześniejsze informacje dotyczące agresywnego i nierzetelnego zachowania Machowskiej. Pracę ekipy "Uwagi" miażdżącej krytyce poddali internauci na portalu Onet.pl należącym... tak jak TVN do koncernu ITI.
"Dziennikarze UWAGI! nieoczekiwanie znaleźli się w kręgu krytycznego zainteresowania mediów związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Powodem wielokrotnie powtarzanych zarzutów w serwisach informacyjnych w Radiu Maryja i Telewizji Trwam była próba porozmawiania na pokładzie samolotu z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. (...) Reporterów UWAGI! oskarżono, że byli agresywni, posługiwali się wyzwiskami i wulgaryzmami. Dokąd i po co leciał ojciec Tadeusz Rydzyk? Co naprawdę stało się na pokładzie samolotu lecącego do Buenos Aires?" - tak sensacyjnie rozpoczął się zapowiadany sobotni program "Uwaga" wyemitowany na antenie TVN. Materiał miał pokazać prawdę o wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas lotu ojca Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja, na 13. Zlot Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej, i zaprzeczyć informacjom "Naszego Dziennika" o nierzetelnym, agresywnym i wulgarnym zachowaniu dziennikarki TVN Anny Machowskiej.

I rzeczywiście - choć nagrywany bez zgody osób zainteresowanych ukrytą kamerą - film, jaki trafił na antenę telewizji, został obcięty i zmanipulowany (skrupulatnie wycięto z niego kilkukrotną interwencję personelu Lufthansy), pokazał telewidzom prawdę o "rzetelności" i jakości pracy owej dziennikarskiej ekipy. Dziennikarka TVN Anna Machowska usiłowała, ukrywając swoją tożsamość, przeprowadzić wywiad z o. Tadeuszem Rydzykiem. Kiedy - po zdemaskowaniu - ze względu na jej kłamstwa dyrektor Radia Maryja odmówił rozmowy, zachowała się arogancko i obrzuciła go wyzwiskami. I takie sceny też prezentuje wyemitowany przez TVN film. Nagrywająca rozmowę z ojcem Tadeuszem Rydzykiem Machowska, dopiero na wyraźne pytanie przyznaje się, że pracuje dla TVN, kiedy słyszy odmowę dalszej rozmowy, pojawiają się wyzwiska i obraźliwe sformułowania. "Ojciec uciekł jak zwykle" - komentuje odmowę dziennikarka, "brak księdzu pokory" - dodaje za chwilę. Stawiane przez pracownicę TVN "pytania" mają charakter z góry ustalonych tez. Jak się ksiądz czuje z tym, że zdradza wszystkich swoich koalicjantów - peroruje Machowska, by za chwilę, powołując się na materiały "Gazety Wyborczej", stwierdzić tryumfująco: "To miażdżąca krytyka".

Obraz sobie, słowa sobie
Materiał filmowy dokładnie dokumentuje też agresywne zachowanie Machowskiej na pokładzie samolotu Lufthansy, mimo wielokrotnej odmowy dalszej rozmowy nagabującej dyrektora Radia Maryja i eurodeputowaną Urszulę Krupę. Dziennikarka w trakcie lotu powraca do fotela zajmowanego przez o. Tadeusza Rydzyka kilkakrotnie, mimo zdecydowanych interwencji personelu samolotu.
Sobotnia emisja programu "Uwaga" nieoczekiwanie spełniła plany szefostwa TVN, choć inaczej, niż mogli się oni spodziewać. Krótki materiał filmowy obnażył bowiem brak rzetelności i ewidentną manipulację, jakiej dopuścili się autorzy filmiku. Jak wtedy, gdy Machowska twierdziła, że "ojciec Rydzyk czuł się swobodnie, zamawiał alkohole". Tyle że na filmie tego nie zobaczymy. Widać na nim natomiast pasażera samolotu, który przez kilkanaście godzin - mimo wyraźnej odmowy rozmowy - jest coraz nachalniej nagabywany przez dziennikarkę.

Machowska okłamała telewidzów
Zresztą - co pokazuje film - z rzetelnością dziennikarze "Uwagi" mają najwyraźniej poważny problem. Bez wahania, w celu zdyskredytowania ojca Tadeusza Rydzyka dziennikarka TVN Anna Machowska okłamała telewidzów, publicznie podając nieprawdziwą informację. Oglądający program mogli najpierw usłyszeć "wstrząsającą" informację o osobie, która organizowała zlot organizacji polonijnych: "Prezesem USOPAŁ jest miliarder Jan Kobylański. Skompromitowany antysemickimi i skrajnie nacjonalistycznymi poglądami. Podejrzewany o denuncjację Żydów podczas II wojny światowej", by wreszcie usłyszeć jeszcze mocniej sformułowane "pytanie" Machowskiej: "A to dlaczego państwo jadą do Jana Kobylańskiego? Czy to nie jest antysemita? To jest osoba oskarżona o kolaborację z Niemcami podczas II wojny światowej, o szmalcownictwo, wydawanie Żydów". Machowska jednak przemilczała, że zarzuty wobec Kobylańskiego stawiano - i owszem - ale na łamach "Gazety Wyborczej" i TVN. Dziennikarka programu "Uwaga" oskarżyła publicznie dyrektora Radia Maryja Tadeusza Rydzyka i eurodeputowaną Urszulę Krupę o spotkanie z "osobą oskarżoną o kolaborację z Niemcami", choć o takie działania Kobylański nigdy nie był oskarżony przez prokuraturę. Co więcej, IPN, który po publikacjach "Gazety Wyborczej" wszczął postępowanie w tej sprawie, przyznał w kwietniu 2006 r., iż "nie znaleziono dowodów, by prezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej Jan Kobylański istotnie zadenuncjował w czasie wojny Niemcom małżeństwo Żydów". Zaś w styczniu 2007 r. IPN odmówił wszczęcia postępowania przeciwko liderowi urugwajskiej Polonii.
- Obecnie sprawy Kobylańskiego już nie ma, bo nie ma, jak się okazało, ani żadnych dokumentów wskazujących na to, by Jan Kobylański w czasie wojny zadenuncjował Niemcom małżeństwo Żydów, ani też nie ma dowodów jego "antypolskiej" działalności - mówił w grudniu 2006 roku, składając interpelację, senator Czesław Ryszka. Pod dokumentem podpisali się również senatorzy: Jan Szafraniec i prof. Ryszard Bender.
Wojciech WybranowskiDr Urszula Krupa, poseł do Parlamentu Europejskiego:

Machowska "wycięła" swoją agresję


Przede wszystkim nie wiedzieliśmy, że ten film był wtedy kręcony. Mogliśmy tylko podejrzewać, iż robiono to jakąś ukrytą kamerą. Oczywiście nie wyraziliśmy na to zgody. Dziennikarka TVN pytała się nas, czy może porozmawiać. Ojciec Tadeusz Rydzyk podjął z nią na początku rozmowę, ponieważ udawała, że jest słuchaczką Radia Maryja czy też jej tatuś słucha tego Radia. I właśnie ten moment rozmowy został nagrany. Nawet nie widzieliśmy, że pewni dwaj panowie już kręcili ukrytymi kamerami całą sytuację. Oczywiście, w filmie wyemitowanym przez TVN część została zmanipulowana. Poprzecinane są poszczególne wypowiedzi, ponieważ ja o wiele więcej mówiłam. Wyjaśniałam m.in., że nie tyle jadę do samego pana Kobylańskiego, ile do Polonii. Więc w filmie, z tego co przynajmniej ja mówię, są wzięte same urywki. Nie ma też widocznej w tej produkcji agresji ze strony tej pani, którą ona wykazywała. Po obejrzeniu filmu mogę powiedzieć, że jest to wyraźna prowokacja. Wszystko tak zostało ułożone, by nas oskarżyć o antysemityzm, ponieważ taki był kontekst tego całego programu. Padały zarzuty o antysemityzm pana Kobylańskiego oraz sugestie, jakoby myśmy byli za to odpowiedzialni. Dodano także wypowiedź pani Grabowskiej, która twierdzi, że nie powinnam tam jechać. Uważam, że jako poseł do Parlamentu Europejskiego, nawet kiedy znajduję się w sytuacjach, gdzie jakieś wystąpienia tego typu są, to właśnie powinnam tam iść i zgodnie z naszymi zasadami chrześcijańskimi, etycznymi przeciwstawiać się wszelkim formom rasizmu, antysemityzmowi itd. Najważniejsza jest bowiem godność człowieka, narodu i nie wolno nikogo obrażać.
JACPopis chamstwa i prostactwa

Komentarze internautów po programie "Uwaga"


Tak sie sklada ze lecialem tym lotem, siedzialem niedaleko i pamietam dobrze cala ta sytuacje. Dziennikarka byla niesamowicie namolna, swiety by sie wkurzyl, podchodzila do Ojca, stawiala za kazdym razem jakies tezy typu: "dlaczego ojciec jest antysemita" i jeszcze dziwi sie potem ze Ojciec z nia nie chcial rozmawiac. Wyobrazcie sobie sytuacje ze do was podchodzi ktos w samolocie i pyta sie was dlaczego jestescie zlodziejem. Rozmawialibyscie z takim czlowiekiem czy wkurzylibyscie sie? Odpowiedz jest chyba jasna. Poza tym dziennikarka byla taka cieta bo Ojciec wyraznie gorowal nad nia inteligencja, co widac, bylo tej pani wyraznie nie w smak.
~Donaldek, 01.12.2007 20: 49

a zaczęła od chęci zrobienia wspólnego zdjęcia by ofiarować swojemu tatowi, bo jej tato lubi RM. to się pytam? czy to w porządku, taki wybieg.
~munti, 01.12.2007 21: 02

manipulacja TVN-u jest coraz mniej profesjonalna. tak żałosnej próby manipulacji dawno nie zaprezentował nam tvn.
~krzysiek, 01.12.2007 21: 23

Żenada. Obejrzałem ten "reportaż". takiego chamstwa i prostactwa jak w wydaniu tej "dziennikarki" jeszcze nie widziałem. Takiego9 natłoku półprawd\, kłamstw i manipulacji także. żenada
~bleblok, 01.12.2007 20: 56

Masz rację. Pokazali całą prawdę o TVN. Moze wreszcie ludzie poznają ich manipulacje
~Bruno, 01.12.2007 21: 03

NIE PRZEPADAM ZA O. RYDZYKIEM, ALE WIELKI SZACUNEK. MATERIAŁ NA JEGO KORZYŚĆ. W ROZMOWIE PRYWATNEJ POWIEDZIAŁ DOKŁADNIE TO SAMO, CO MÓWI NA ANTENIE, TAK WIĘC JEST WIERNY SWOIM POGLĄDOM. NIE ZE WSZYSTKIMI POGLĄDAMI ZGADZAM SIĘ Z o. RYDZYKIEM, ALE MATERIAŁ POKAZAŁ, ŻE JEST TO CZŁOWIEK IDEOWY.
~krzysztof, 01.12.2007 21: 41

Ale jaja. Tak prymitywnej manipulacji dawno nie widziałem. Po to był potrzebny o. Rydzyk, aby dziennikarka mogła się wygadać i napluć ile wlezie na faceta. Odprawiła cały monolog. Brawo TVN, jesteście najlepsi.
~Monika Oliwnik, 01.12.2007 20: 29

Cała ekipa TVN leciała za darmo? bez komentarza
~bezstronny, 01.12.2007 21: 31

jezeli dziennikarka wie, ze Rydzyk lub Kobylanski zlamali prawo to niech poinformuje prokurature a jezeli nie to czy to nie jest pomowienie?
~kasia270574, 01.12.2007 21: 45

Gugała!?!? - sługus reżimowego dziennika TVP, styl artykułu - "facet" itd, nie pozostawiają wątpliwości co do agresywnych intencji dziennikarzy. Próba wciskania młodym kitu, którzy już raz, w wyborach się "przejechali" na pięknych słówkach.
~olo, 01.12.2007 21: 41

horror Przed godz. 20.00 obejrzałem w TVN reportarz o O. Tadeuszu Rydzyku. Zachowanie dziennikarki to horror i dno dziennikarstwa. Pytam: komu i czemu to ma służyć??? dr Jan
~Jan, 01.12.2007 20: 40

Zupełnie powaznie. Czy jakiś prawnik może sie wypowiedzieć czy można na podstwaie tego materiału wnieść sprzwe do sądu o zniesławienie czy też nachodzenie, zakłócenie miru czy coś tam. Kto musiałby tę sprawe wniść poszkodowany czy inna osoba i jeżeli da sie to do roboty. ~regon, 01.12.2007 21: 26

Ona zrobiła całe szoł na potrzeby TVN-u. Z góry było wiadomo, że nie będzie z nią rozmawiał. To był pretekst do zrobienia nagonki na Rydzyka. A ta cała gagka "dziennikarki" w tle?
Jak byś sie czuł, gdyby ktoś za tobą tak łaził.
~Czyśtyślepy, 01.12.2007 20: 37

Nie popieram Rydzyka, ale dziennikarka byla napastliwa. gdyby może była ładna, to napewno lepiej by jej poszło
~młotek, 01.12.2007 20: 46

Ten materiał napisał ktoś na zamówienie. Kogo to interesuje co jakaś kiepska dziennikarka ma do przekazania. Nawiasem mówiąc powinien ją wyrzucić na zbity pysk. Zadaje głupie pytanie typu: Czy często ojciec podróżuje? Przecięż nawet kiepski student dziennikarstwa to wie. Więc po co to pytanie./ i jeszcze znając obiektywizm dziennikarzy TVN czy Polsatu/. Coś mi się widzi że zaczyna brakować tematów sensacyjnych dla gawiedzi. Bo ileż mozna krytykować PIS a obecny rząd nie wypada bo nie wiadomo jak się sprawy potoczą, no i to swoi są/czyli sitwa/
~j23, 01.12.2007 21: 22

a co wy byście zrobili jakby do waszego przedziału wparowało takie napastliwe babsko/
~Edziu, 01.12.2007 21: 01

Mnie jest obojętny w równej mierze Rydzyk i TVN. Tylko gdzie był ukryty na pokładzie samolotu ten antysemityzm, o którym wspomniała redaktorka?
~Bluesman, 01.12.2007 21: 11

Zadałem sobie trud aby sprawdzić kim jest Jan Kobylański! i przeczytałem ze wszystkie te insynuacje na temat jego osoby zostały przedstawione przez GW, ale niczego mu naprawde nie udowodniono. Po drugie jakos nigdzie nie zauważyłem nagonki na dziennikarzy Uwagi w przeciwieństwie ze codziennie widze nagonke na Rydzyka i jego radio. Kto kłamie? kto manipuluje? Gdzie jest prawda?
~adi, 01.12.2007 21: 11

Ciekawe dlaczego TVN nie wyemitowała tego momentu jak obsługa samolotu Lufhansa naliczyla kare /sztraf/ tej całej psełdo dzinnikarce z TVN. Leciałem tym rejsem i widziałem to co wyprawiali ci ludzie dziewoja i dwóch jakis podobnych do narkomanów obdartusów.
~pasarzer., 01.12.2007 20: 30

Pan Walter... uważa, że ludzie zapomnieli kim był Gugała w stanie wojennym. Ludzie pamiętają, jak straszył Polaków z ekranu telewizyjnego tych, którzy nie podporządkują się rygorom stanu wojennego. Ale obciach panie Walter. TVN pokazała swoją prawdziwą twarz.
~pamiętliwy, 01.12.2007 20: 33

CZY o. Rydzyk ma wyrok sądowy skazujący go na rozmowy z kazdym pismakiem? I CZY można tak w narzuconej rozmowie oskarżać prywatnego człowieka o antysemityzm, o kolaborację z Niemcami itp. sprawy?
~lig, 01.12.2007 20: 36

A KTO PŁĄCIŁ ZA BILET EKIPY TVN?????????????? Wszyscy widzą, że o. Rydzyk poleciał za pieniądze ludzi, a za czyje pieniądze poleciała ekipa TVN? No chyba nie za swoje. Prawda? Tego tematu jakoś nikt tu nie podejmuje. Oglądałam ten reportaż i uważam, że dziennikarka TVN nie zachowała się w porządku. Wszyscy mieli pretensje to człowia, który "podszedł" panią Sawicką z PO. A czy teraz nie mamy podobnego przypadku? O. Rydzyka też "podeszła" owa dziennikarka. Według mnie to TVN wypadło w tym reportażu nieuczciwie, a nie o. Rydzyk. Ale to się nazywa manipulacja, tak przedstawiają jakieś fakty, jak im jest wygodniej.
~cebulak, 01.12.2007 20: 47

Dla mnie TVN to jak GW. Prawdziwa jest tylko cena.
~Sylwek, 01.12.2007 20: 47

Oglądałem! Uwazam, ze o. Rydzyk postąpił słusznie. TVN to telewizja tendencyjna i z taką się nie rozmawia.
~Luciano, 01.12.2007 20: 37

Dokładnie tak było jak relacjonuje to Radio Maryja. Nie udało się sprowokować o. Rydzyka do nerwowych zachowań ani wulgaryzmami ani wyzwiskami.
~kuba, 01.12.2007 20: 18

M. Walter a postpropaganda sukcesu jeszcze gierkowskiego Tego rodzaju telewizja, jak TVN, z tego rodzaju zakorzenieniem, owszem - niech sobie będzie, ale to nie znaczy, że ma takie samo prawo do rozmów z ludźmi, jak normalni dziennikarze z normalnych mediów. Ot, jest tylko zwykłym przypomnieniem, jak Polsce trudno w niektórych miejscach do cna wykorzenić owo zakorzenienie.
Podnoszenie tematów, których rozważania zabrania cenzura, to jeden z chwytów tej niby telewizji. Itp., itd.
Szczucie postaci niebywałego księdza, owo szczucie w Polsce ma nie tylko niedobrą tradycję, ale i wiele trupów owych księży. Formuła TVN już się przeżyła. M. Walter skorzystał z dobrodziejstw stanu wojennego i to był jego właściwy koniec, który trwa codziennie. Jak i telewizja TRWAM.
~tan, 01.12.2007 20: 23

A ja mam pytanie: Kto zasponsorował trzech dziennikarzy z TVN...??? 3 x 32 = 96 tysięcy złotych...!!!
~zew@vp.pl, 01.12.2007 22: 07

Wybrane wpisy pochodzą z portalu Onet.pl. Zachowano oryginalną pisownię.

Zobacz takze

Nie znaleziono podobnych artykulow


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

.::Podyskutuj z nami na forum::.

Powiadomienia

Podaj swój adres e-mailowy:

I bądź z nami na bieżąco

Zobacz na żywo w internecie

Czy wiesz, że możesz oglądać TV Republika online na żywo w internecie. Zobacz również TV Trwam na żywo online w sieci. Jedynie polskie stacje telewizyjne dostępne do odbioru.
Wygenerowano w sekund: 0.07
7,593,791 Unikalnych wizyt