Wyszukiwarka


Informacje

Nawigacja

· Strona Główna

· Artykuły

· Kraj

· Myśl

· Media

· Pliki

· Galeria

Archiwum

· 2010 (77)· 2009 (497)· 2008 (593)· 2007 (564)· 2006 (443)

- Tygodniowy przegląd prasy - Chwalą - milczeć! Krytykują - pisać!

Dyrektywy Ministerstwa Prawdy
Na początku mijającego tygodnia media - w tym gazety codzienne - unikały skrzętnie tak ulubionego skądinąd przez nie tematu Radia Maryja. Ani w sobotę, 5 stycznia, ani w poniedziałek, 7 stycznia, w większości z nich nie pojawiła się najskromniejsza choćby wzmianka na temat przyznania Radiu Maryja, Telewizji Trwam oraz "Naszemu Dziennikowi" medalu "Milito pro Christo" (Walczę dla Chrystusa).


Przypomnijmy, że wyróżnienie to ustanowione w 2001 roku przez ówczesnego biskupa polowego Sławoja Leszka Głódzia jest corocznie przyznawane przez biskupa polowego Wojska Polskiego osobom i organizacjom za działalność na rzecz dobra publicznego, upowszechnianie standardów moralnych i działanie w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi. 5 stycznia br. w katedrze polowej Wojska Polskiego z rąk ks. bp. gen. dyw. Tadeusza Płoskiego medal otrzymały aż trzy media. Wypadałoby zatem, by pozostałe telewizje, rozgłośnie i gazety przynajmniej zainteresowały się takim wydarzeniem. Obowiązek odnotowania go w sposób szczególny spoczywał zaś na mediach publicznych - to oczywiste.
Tymczasem czy to publiczne, czy komercyjne stacje, jak na komendę, solidarnie milczały na ten temat. Nawet zazwyczaj niezmordowana w rewolucyjnej czujności, gdy chodzi o toruńską rozgłośnię, "Gazeta Wyborcza" tym razem w ogóle nie zauważyła sobotnich uroczystości. W poniedziałek, 7 stycznia, ze swoistej zmowy milczenia wyłamała się jedynie "Rzeczpospolita". Uczyniła to jednakże w sposób bardzo specyficzny. W tekście Ewy Czaczkowskiej pt. "Ordynariat polowy chwali media ojca Rydzyka", po cytatach z laudacji na cześć wyróżnionych, zacytowano z miejsca przeciwnika przyznania "Milito pro Christo" katolickim mediom, który zarzucił wyróżnionym, jakoby pozostawali w konflikcie z Episkopatem. Fakt przyznania medalu zdaje się świadczyć o czymś zupełnie przeciwnym, lecz aby "uczciwości" dziennikarskiej stało się zadość, prawdzie należało przeciwstawić kłamstwo. Głos przecież należy się obu stronom. Pod artykułem Ewy Czaczkowskiej dodatkowo znalazła się notka - wypowiedź ks. kard. Stanisława Dziwisza wygłoszona w sierpniu ubiegłego roku, w innym kontekście i dotycząca innej kwestii, ale w tym miejscu przez zręcznych manipulatorów wykorzystana jako argument przeciwko nie tylko nagrodzonym mediom, ale również przeciwko temu, kto je nagrodził. Stawianie biskupów Kościoła katolickiego przeciwko sobie, po dwu stronach barykady, jest w tym miejscu co najmniej zastanawiające.
W połowie tygodnia pojawiły się jednak kolejne okazje, by mówić i pisać o środowisku Radia Maryja.
Już w czwartek, 10 stycznia, "Gazeta Wyborcza" nagle odzyskała wzrok i słuch, gdyż okazało się, że Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu nie otrzyma dotacji z Unii Europejskiej. Nie otrzyma jej za sprawą minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej z PO, która skreśliła toruńską uczelnię z listy inwestycji strategicznych. Tą "radosną" wiadomością dziennikarze "Wyborczej" nie omieszkali natychmiast podzielić się ze swoimi czytelnikami. To samo zresztą uczyniła telewizja TVN, która w czwartek przez cały dzień epatowała widzów wspomnianą rewelacją.
Można by w tej sytuacji zadać sobie pytanie: dlaczego informacje o Radiu Maryja, Telewizji Trwam, "Naszym Dzienniku" czy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu są w liberalnych mediach dobierane w sposób selektywny, wybiórczo, z wyraźną tendencją na ich niekorzyść. Ale byłoby to oczywiście pytanie retoryczne.
Agata Gardas


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

.::Podyskutuj z nami na forum::.

Powiadomienia

Podaj swój adres e-mailowy:

I bądź z nami na bieżąco

Zobacz na żywo w internecie

Czy wiesz, że możesz oglądać TV Republika online na żywo w internecie. Zobacz również TV Trwam na żywo online w sieci. Jedynie polskie stacje telewizyjne dostępne do odbioru.
Wygenerowano w sekund: 0.06
7,422,745 Unikalnych wizyt