Wyszukiwarka


Informacje

Nawigacja

· Strona Główna

· Artykuły

· Kraj

· Myśl

· Media

· Pliki

· Galeria

Archiwum

· 2010 (77)· 2009 (497)· 2008 (593)· 2007 (564)· 2006 (443)

Polska między historią a geopolityką: POLSKA - USA - UE

Henry Kissinger - wybitny polityk, sekretarz stanu USA, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i profesor Harvardu - uważa Unię Europejską za stowarzyszenie gospodarcze o nadmiernych ambicjach politycznych i niedoskonałej strukturze biurokratycznej, bez wspólnej polityki zagranicznej i obronnej. "Gdzie mam zatelefonować, proszę mi podać numer w UE na wypadek krytycznej sytuacji?" - zapytywał złośliwie Kissinger.

Od wielu lat Polakom wtłacza się do głów, iż powinni być stuprocentowymi Europejczykami. A jak wiadomo, stuprocentowy Europejczyk powinien uznawać Stany Zjednoczone za agresywne imperium, mieć w pogardzie George'a W. Busha, a o całe zło tego świata obwiniać amerykańskie koncerny zbrojeniowe. Stuprocentowy Europejczyk powinien także wierzyć, że Angela Merkel i José Manuel Barroso zadbają o bezpieczeństwo Starego Kontynentu lepiej niż chłopcy z US Army.
Premier Tusk, który prężył muskuły wobec Ameryki i zapowiadał przed wejściem do Białego Domu, że "Polacy nie są frajerami" - w stosunku do Unii Europejskiej jest wyjątkowo pokorny i uległy, przyjmuje za dobrą monetę wszystkie deklaracje, zapewnienia i traktaty. A przecież widać gołym okiem, co i jak jest grane. Oto druga osoba w UE i zarazem czołowy polityk niemiecki Hans Gert Poetering - przewodniczący Parlamentu Europejskiego, wywiera na Polskę niesłychaną presję i oświadcza m.in., że "Gdyby Polska nie ratyfikowała traktatu lizbońskiego, oznaczałoby to wielki kryzys w Europie, byłaby to prawdziwa tragedia". Ten zwrot o europejskiej tragedii i kryzysie powtarzają za nim, niestety, polscy politycy z PO oraz profesor Geremek. Wszyscy oni zapowiadają, że Polska zostanie ukarana.
Herr Poetering powinien być ostrożny w swych wypowiedziach. Akurat on nie powinien nadużywać określeń o kryzysie i tragedii w Europie, prawdziwą tragedię europejską spowodowali bowiem jego rodacy z pokolenia dziadków z Wehrmachtu albo z jeszcze gorszych formacji.
Warto jednak zwrócić uwagę na coś innego. Oto czołowi politycy UE milczą, kiedy prezydent Putin, politycy i generałowie rosyjscy grożą Polsce rakietami i bombą atomową. I nikt, dosłownie nikt w UE nie staje w naszej obronie. A przecież Polska jest członkiem Unii! I nikt nas nie broni? Nikt nie odrzuca militarnych gróźb Kremla pod adresem partnera i sojusznika z Unii? Pogróżki Kremla i szantażowanie zagładą atomową Polski to nie jest kryzys europejski? To daje bardzo wiele do myślenia, szczególnie wobec twardych słów prezydenta Busha i Condoleezzy Rice wobec pogróżek Moskwy. Rosja nie jest członkiem Unii Europejskiej. A jednak Niemcy, Francja, Belgia, Grecja i kilka innych państw UE mają lepsze stosunki właśnie z Moskwą niż z Warszawą. To wszystko powinno budzić poważne wątpliwości. Natomiast jest oczywiste, że nasze tradycyjnie przyjazne stosunki z Ameryką powinny być umacniane, ponieważ są wyznacznikiem naszej pozycji w Unii Europejskiej. Co więcej - należy z USA rozwijać również kontakty gospodarcze i wymianę handlową. Fałszywa jest bowiem niepisana doktryna polskiej polityki zagranicznej, sformułowana m.in. przez poprzedniego prezydenta Polski, że ze Stanami Zjednoczonymi rozwijamy stosunki polityczne i militarne, a z Unią handlowe i gospodarcze. To sztuczny podział i niekoniecznie zgodny z polską racją stanu, gdyż np. Niemcy, Francja, Włochy i inne państwa starej UE robią wszystko, aby rozwijać handel z USA. A Polakom wmawia się, że kontakty z Ameryką nie są postawą europejską.
Józef Szaniawski


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

.::Podyskutuj z nami na forum::.

Powiadomienia

Podaj swój adres e-mailowy:

I bądź z nami na bieżąco

Zobacz na żywo w internecie

Czy wiesz, że możesz oglądać TV Republika online na żywo w internecie. Zobacz również TV Trwam na żywo online w sieci. Jedynie polskie stacje telewizyjne dostępne do odbioru.
Wygenerowano w sekund: 0.06
7,422,750 Unikalnych wizyt