Wyszukiwarka


Informacje

Nawigacja

· Strona Główna

· Artykuły

· Kraj

· Myśl

· Media

· Pliki

· Galeria

Archiwum

· 2010 (77)· 2009 (497)· 2008 (593)· 2007 (564)· 2006 (443)

Polska między historią a geopolityką: Benzyna - 5 zł

Cena ropy naftowej osiągnęła nienotowany nigdy na giełdach świata pułap 140 dolarów za baryłkę. Rosną proporcjonalnie do tego ceny benzyny, gazu, energii elektrycznej, a także węgla. Polscy kierowcy tankują auta, trzymając się za kieszeń i z przerażeniem patrzą, jak nieubłaganie cena benzyny zbliża się do 5 złotych za litr. Mimo to Komisja Europejska w Brukseli, a w ślad za nią rząd premiera Tuska nie chce obniżać akcyzy na paliwa. Wysoka ich cena winduje ceny transportu, a ten z kolei ceny towarów i usług. W Ameryce ceny paliw też są najwyższe w historii, ale akcyza minimalna. W USA cena benzyny po przeliczeniu z galonów na litr oraz z dolarów na złotówki wynosi 2 złote, a więc mniej niż połowę tego, co w Polsce! W tym rachunku pomijam oczywiście, ile zarabiają Amerykanie, a ile Polacy.

Istota kryzysu naftowego leży w zmowie islamskich państw OPEC oraz Rosji. Do tych dwóch potęg naftowo-gazowych dołączyli pomniejsi, np. komunizujący dyktator Wenezueli. OPEC (Organizacja Państw Producentów i Eksporterów Ropy Naftowej) nie ukrywa, że prowadzi politykę szantażu wobec Ameryki i Europy. Szeik Jamani, przewodniczący OPEC, jeszcze 35 lat temu proklamował naftowy dżihad, do którego dołączyła się wtedy Rosja Sowiecka. Zresztą to Rosja Sowiecka jako pierwsze państwo w historii posłużyła się ropą naftową do szantażu politycznego. To Stalin w latach 1938-1941 dostarczał Hitlerowi strategiczne zapasy ropy naftowej. W ten sposób Rosja uruchomiła ogromną machinę wojenną III Rzeszy do agresji na Polskę, a potem na Europę Zachodnią. Bez rosyjskiej ropy niemieckie czołgi, samoloty, samochody byłyby masą szmelcu.
Zagrożone kryzysem naftowym i energetycznym państwa Ameryki i Europy są bezbronne. Nigdy nie powstała żadna organizacja importerów ropy lub gazu. Niemcy i Francuzi egoistycznie układają się z Arabami i Rosjanami. Unia Europejska nigdy nie miała i nadal nie ma żadnej wspólnej polityki energetycznej. Ale potrzeba jest matką wynalazków. To przysłowie wielokrotnie potwierdzało się w dziejach technologii i ludzkiej cywilizacji. Tak zwany pierwszy kryzys naftowy po 1973 roku spowodował konstruowanie silników małolitrażowych w samochodach. Spalały one o 50 proc. mniej paliwa, a zarazem miały większą moc silnika niż samochody poprzedniej generacji. Najlepsi w tej dziedzinie okazali się jak zwykle Japończycy. Pozbawieni jakichkolwiek surowców energetycznych. Oddaleni od ich źródeł o tysiące kilometrów. A jednocześnie posiadający gigantyczny przemysł i rynek samochodowy. Japonia w ostatnich dekadach XX wieku musiała znaleźć i znalazła odpowiedź na naftowy szantaż islamskich państw OPEC oraz Rosji Sowieckiej. Śladem Japonii poszły USA i państwa UE. Powstały od tamtego kryzysu już zupełnie najnowsze konstrukcje silników samochodowych, ciężarówek, samolotów pasażerskich, a także turbogeneratory ogromnych elektrowni. Jak jest obecnie? Oto właśnie ONZ ujawniła w specjalnym raporcie, że w roku 2007 w skali całego świata zainwestowanych zostało 148 miliardów dolarów (!) w alternatywne źródła energii. Jest to wzrost aż o 60 proc. w stosunku do 2006 roku. Raport Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych (UNEP) podaje, że najwięcej, bo ponad 50 miliardów dolarów, zainwestowano w budowę elektrowni wiatrowych, 30 miliardów w wykorzystanie energii słonecznej, tyle samo w wykorzystanie energii wodnej (rzeki oraz przypływy i odpływy morza), a jedynie 2 miliardy dolarów zainwestowano w biopaliwa. To są bardzo ważne i wymierne dane określające, w jakim kierunku pójdzie rozwój technologii i cywilizacji w XXI wieku. Dotyczy to również Polski. Warto to przemyśleć, zwłaszcza że prymitywne i krótkowzroczne okazało się zamykanie kopalń węgla na Śląsku. Węgiel długo jeszcze będzie naszym wielkim skarbem w Europie.
Józef Szaniawski


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

.::Podyskutuj z nami na forum::.

Powiadomienia

Podaj swój adres e-mailowy:

I bądź z nami na bieżąco

Zobacz na żywo w internecie

Czy wiesz, że możesz oglądać TV Republika online na żywo w internecie. Zobacz również TV Trwam na żywo online w sieci. Jedynie polskie stacje telewizyjne dostępne do odbioru.
Wygenerowano w sekund: 0.07
7,593,741 Unikalnych wizyt