Wyszukiwarka


Informacje

Nawigacja

· Strona Główna

· Artykuły

· Kraj

· Myśl

· Media

· Pliki

· Galeria

Archiwum

· 2010 (77)· 2009 (497)· 2008 (593)· 2007 (564)· 2006 (443)

Inauguracja Roku Języka Polskiego: Bezbłędne PiS

Tytuł bezbłędnego Klubu Parlamentarnego otrzymało Prawo i Sprawiedliwość. Drużyna pod przewodnictwem posła Tomasza Dudzińskiego zrobiła najmniej błędów w dyktandzie parlamentarnym, które zainaugurowało wczoraj obchody Roku Języka Polskiego.

W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych pisali dyktando autorstwa prof. Andrzeja Markowskiego, włączając się tym samym w popularyzację pięknej i poprawnej polszczyzny. Kluby parlamentarne LPR, PO, PSL, Samoobrony i SLD zajęły wspólnie drugie miejsce.
Wicemarszałek Senatu, prof. Ryszard Legutko (PiS) wyraził nadzieję, że po dobrym przykładzie troski o kulturę naszego języka parlamentarzystów liczba osób dbających o czystość polszczyzny diametralnie wzrośnie. - Dzisiejsze dyktando ma charakter nieco zabawowy, ale pamiętajmy, że cała sprawa jest bardzo poważna, gdyż problem języka polskiego dotyczy nas wszystkich - mówił, otwierając Rok Języka Polskiego.
"Rozglądając się niepewnie w tę i we w tę stronę [posłowie i senatorowie - przyp. AMJ], skupiali się z wolna wokół swoich liderów" - ten fragment, jak wynikało z rozmów z parlamentarzystami, sprawił piszącym najwięcej problemów. - "W tę i we w tę" - nie do końca byłem pewien tej pisowni. Tak jak przewidywałem: razem czy osobno. Po pierwsze jest to problem polityków - komentował dyktando Donald Tusk. - "W tę i we w tę" - prawdę mówiąc, wydawało mi się, że należy to napisać osobno. Ale zdania były podzielone i w końcu uznaliśmy, że należy to napisać razem - mówiła Katarzyna Piekarska z SLD. Nawet członek wygranej drużyny - Tadeusz Cymański, przyznał, że miał w tym wypadku spore wątpliwości. Mimo to ocenił dyktando jako średnio trudne.
Na sali obrad Senatu RP, na której odbywało się dyktando, dało się słyszeć głosy posłów, że programy komputerowe podkreślające błędy rozleniwiają i ogłupiają Polaków. Cymański uznał, że choć grupa ekspertów podeszła do parlamentarzystów dość łaskawie, nie pozwoli to uniknąć błędów. - Jest to piękna lekcja pokory i łagodności wobec dzieci, jak czasem przyniosą ze szkoły nie taką ocenę, jak trzeba - powiedział.
Przedstawiciel wygranego zespołu - Tomasz Dudziński, zapewniał, że przygotowania PiS polegały na przejrzeniu dyktand z poprzednich lat. I to - jak widać - przyniosło efekt. - Myślę, że trzeba dbać o to, by mówić po polsku, by nie używać wulgaryzmów, co niestety w Polsce jest bardzo powszechne. Myślę, że Polacy powinni dbać - zwłaszcza w obliczu jednoczenia się Europy - o to, aby język polski był naszym prawdziwie ojczystym językiem i abyśmy umieli się nim pięknie posługiwać - powiedział już po odebraniu dyplomu i nagród w postaci słowników.
Aneta Jezierska


Komentarze

#1 | AnnaE dnia February 23 2006
Jestem bardzo zainteresowana informacją na temat poziomu wykształcenia naszych posłów i senatorów z poszczególnych partii aktualnie zasiadających w naszym Sejmie i Senacie.
Ciekawie wyglądałoby także porównanie ze wszystkimi poprzednimi ekipami . O poziomie wykształcenia Prezydenta RP wiedzą wszyscy : ma znaczną tendencję wzrostową.

Dodaj komentarz

.::Podyskutuj z nami na forum::.

Powiadomienia

Podaj swój adres e-mailowy:

I bądź z nami na bieżąco

Zobacz na żywo w internecie

Czy wiesz, że możesz oglądać TV Republika online na żywo w internecie. Zobacz również TV Trwam na żywo online w sieci. Jedynie polskie stacje telewizyjne dostępne do odbioru.
Wygenerowano w sekund: 0.10
7,593,804 Unikalnych wizyt