film solidarni smoleńsk
Solidarni 2010

Wałęsa Bolek
TW Bolek

Nocnazmiana
Nocna zmiana

Plusydodatnie
Plusy dodatnie plusy ujemne

film
Zawód Prymas Polski

Donald Tusk

Przed i PO

Słowa prawdy

Krzysztof Wyszkowski - wywiad

Anna Walentynowicz - wywiad

Adam Michnik

imprezatechno
Muzyka techno

Impreza

PrzystanekWoodstock
Woodstock - przystanek do piekła

Przystanek Woodstock WOŚP

Erozja - Przystanek Woodstock 2006

22 minuty - Woodstock 2007

Przebudzenie - Woodstock 2007

Stanisław Michalkiewicz - wywiad

Piotr Gontarczyk - wywiad

Władcy Móch

Wiatraki elektryczne
- biznes i oszustwo

Geotermia

Unia Europejska

ORĘDZIE PREZYDENTA RP PANA LECHA KACZYŃSKIEGO

EXPOSE PREMIERA RP PANA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO

Agora

Fakty o TVN

Moskiewskie pieniądze dla SLD

17 września

Józef Piłsudski

Roman Dmowski

Pomoc dla Polski

Pogrom kielecki

Wtórne kłamstwo katyńskie

Masoneria

Patriotyzm

Biało czerwona flaga

Liberalizm

Skąd nienawiść do katolicyzmu?

Jasnogórskie Śluby Narodu

Chrzescijaństwo

Z zamyśleń nad... polską szkołą

Postmodernizm

Rodzina nadzieją świata

Płodność

Ewolucja biologiczna

Naprotechnologia

IN VITRO

PRAWDA O IN VITRO

Feminizm

Aborcja

Aborcja list

Pornografia

Róbta co chceta

Plotka

Sekta

Joga i Medytacja

Wróżby - mediumizm

Islam

Globalizacja

Eutanazja

Homoseksualizm a prawo

Kod Leonarda da Vinci

Harry Potter

Pasja Gibsona

Co Polska dała światu?

Zdrowa filozofia

Katrina i Pan Bóg

Naród bohaterów

Z zamyśleń nad... kulturą polską

::Ludzie PO::

Donald Tusk

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Władysław Bartoszewski

Julia Pitera

Stefan Niesiołowski

Janusz Palikot

::Życiorysy sławnych ludzi::

Kłamstwa Aleksandra Kwaśniewskiego

'Budowniczy' IV RP

Czesław Miłosz - antypolska alergia

Jerzy Urban, redaktor naczelny Nie

BRONISŁAW GEREMEK, członek władz Unii Wolności

Marek Borowski - ideowy komunista

Jerzy Wiatr - Spuścizna stalinowskiego politruka

Włodzimierz Cimoszewicz - syn stalinowca

Adam Michnik - załgany rodowód

Jerzy Owsiak - lewicowy rodowód

Leszek Balcerowicz - portret doktrynera

Agnieszka Holland


RAPORT WSI

message

Budujemy kościół w Centrum Polonia in Tertio Millennio

Z Andrzejem Ryczkiem, architektem, projektantem świątyni, jaka powstanie w kompleksie Centrum Polonia in Tertio Millennio w Toruniu, na stałe mieszkającym w New Jersey w USA, rozmawia Katarzyna Cegielska

Według Pana projektu w Toruniu, przy Radiu Maryja, powstanie świątynia, gdzie królować będzie Matka Boża w niezwykłym znaku ikony, przed którą codziennie w czasie swego pontyfikatu modlił się Jan Paweł II. To szczególne wyzwanie, na które czeka cała Polska...
- Na pewno czekają na nią ci Polacy, którym droga jest pamięć o Tym, który w sposób szczególny czcił Matkę Bożą Częstochowską i Jej opiece powierzał nasze życie i losy naszej Ojczyzny. Przez 27 lat pontyfikatu ikona towarzyszyła Ojcu Świętemu w modlitwach i rozmyślaniach. Czyż może być większe wyzwanie dla nas, jak przyjęcie obrazu na znak wiecznej pamięci o Papieżu Polaku i otoczenie ikony należną czcią i miłością? Odzwierciedleniem tych uczuć będzie przyszła świątynia.

Powstanie projektu świątyni dla ikony z papieskiej kaplicy poprzedziły na pewno rozmowy z ojcami z Radia Maryja, poznanie oczekiwań, przedstawianie wizji. Wcześniej projektował Pan Centrum Polonia in Tertio Millennio na terenie dawnej JAR (Jednostki Armii Radzieckiej) w Toruniu. Czy teraz było łatwiej znaleźć koncepcję projektu z uwagi na poprzednie doświadczenia?
- Projektowanie Centrum Polonia in Tertio Millennio na terenie dawnej Jednostki Armii Radzieckiej, czyli tzw. JAR-u, miało skromniejszy wymiar, najważniejszą częścią prac była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Obecnie cały teren przy Porcie Drzewnym umożliwia realizację bardzo bogatego kulturowo programu. Najważniejszym, centralnym obiektem będzie zaprojektowana świątynia z ikoną Matki Bożej Częstochowskiej z papieskiej kaplicy. Realizacja tego przedsięwzięcia będzie ważnym ogniwem w przyszłej tworzącej się aglomeracji toruńsko-bydgoskiej. Wierni z tych dwóch miast będą mogli się spotykać w tej wspaniałej atmosferze pamięci i uwielbienia dla największego Polaka wszystkich czasów. Miejsce to będzie ważne zarówno dla Liturgii, jak i także wydarzeń kulturalnych, np. koncertów w amfiteatrze, ze sceną na wodzie.

Jak będzie wyglądać zaprojektowany przez Pana kościół?
- Narzędziem architekta jest ołówek i rysunek, ale spróbuję to opisać słowami. Koncepcja powstała w wyniku rozmyślań nad tym, jaka forma byłaby odpowiednia, aby godnie reprezentowała obecność Ojca Świętego Jana Pawła II i obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w nowej wykreowanej przestrzeni Kościoła. Myśli zaniosły mnie natychmiast do miejsca jego "domu", gdzie przebywał i przebywa, a zatem do Rzymu, do Bazyliki św. Piotra. Nie miała to być jednak replika, ale ekspresja na ich temat. Stąd odpowiedni wydał mi się neoklasycyzm, jednak z zaznaczeniem obowiązujących form architektury naszych czasów.

Co ma wyrażać to połączenie formy klasycznej i nowoczesności?
- Widoczne dwa style w architekturze Kościoła są symbolem upływu czasu. Klasycyzm to kilka wieków wstecz, a wewnętrzna modernistyczna forma wnętrza jest symbolem czasu naszego życia, zaznaczeniem wszystkich, którzy stworzą tę świątynię dla potomnych. Jest ona również symbolem nieprzemijalności naszej wiary i tradycji religijnych wspaniałego Narodu Polskiego.

Świątynia będzie dwupoziomowa. Dolna część kościoła ma być swoistym miejscem pamięci o martyrologii Narodu Polskiego...
- Kościół posiada kilka przestrzeni tworzących wspólny zależny układ funkcji. Jednym z nich jest kaplica Pamięci w poziomie dolnym. Jest to miejsce uroczystości i miejsce osobistych refleksji o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. W tym miejscu powstaną specjalne ołtarze - epitafia dla bohaterów Katynia, Monte Cassino, Powstania Warszawskiego i innych ważnych miejsc martyrologii i bohaterstwa Narodu Polskiego.

Wyrazem tej pamięci ma być też płonący w środku ogień - symbol tego, że żyjemy dzięki odwadze i męczeństwu naszych rodaków, którzy oddali życie za Ojczyznę...
- Będzie to metaloplastyczna rzeźba Gorejącego Krzewu. Każdy będzie mógł zapalić tu swój znicz i umiejscowić go w tym krzewie na znak zaznaczenia swojej pamięci i hołdu dla tych, którzy oddali życie za Ojczyznę i za drugiego człowieka.

Górny poziom stanowić będzie centralne miejsce z repliką kaplicy papieskiej z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej...
- Na górnym poziomie jest przestrzeń kościoła, centralnym punktem prezbiterium będzie replika kaplicy papieskiej z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. To jednocześnie istotny fragment ołtarza głównego. Takie usytuowanie umożliwia jednocześnie przepływ pielgrzymów przez kaplicę i niezakłócony czas właśnie odprawianej Mszy Świętej.

Jest Pan autorem wielu obiektów sakralnych, szczególnych symboli, jak choćby papieskiego ołtarza - Drzewa Życia, w czasie odwiedzin Jana Pawła II Torunia w 1999 roku. Skąd bierze Pan pomysły, wizje swoich dzieł?
- Miałem szczęście zostać architektem. Architektura jest jakby reprezentantem wszystkich dziedzin sztuki: architektury jako takiej, rzeźby, malarstwa, nawet muzyki, dotyka też filozofii. Każdy architekt czerpie z tych dziedzin w procesie projektowania. Kiedy zostałem wyróżniony projektem ołtarza, zadałem sobie pytanie, jak torunianie pragnęliby przyjąć Wielkiego Gościa. Na pewno w naszej katedrze Świętych Janów, na pewno w otoczeniu pięknej gotyckiej, ceglanej architektury. Ale jak zmieścić na Starym Mieście milion wiernych? Stąd powziąłem decyzję o neogotyckiej formie ołtarza w modernistycznej konstrukcji. I tak zrodził się pomysł repliki "Drzewa żywota" z katedry Świętych Janów zbudowanej w otwartej przestrzeni toruńskiego lotniska. Temat jest szeroki, dlatego pozwolę sobie zostać przy tym jednym przykładzie.

Obecnie mieszka Pan na stałe w Nowym Jorku, choć nie traci Pan kontaktu z Ojczyzną, na przykład poprzez wykonywane prace. Jak odbiera Pan amerykańską Polonię i takie spotkania, jak doroczna pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do amerykańskiej Częstochowy?
- Składam moim rodakom mieszkającym w USA największe uznanie za podtrzymywanie naszej tradycji kulturowej, za wykazywanie ogromnej troski o losy Polski w Europie i świecie oraz za prezentację prawdziwego patriotyzmu i dumy narodowej. Tacy właśnie są Polacy, których tu poznałem. A spotkanie w amerykańskiej Częstochowie jest właśnie widocznym obrazem tych uczuć.

Dziękuję za rozmowę.

Ranking

Oceny: 0/5 (0%) (0 ocen)


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

.::Podyskutuj z nami na forum::.

Wygenerowano w sekund: 0.02
7,702,601 Unikalnych wizyt
Tagi: Platforma / Donald Tusk / Rzad / Sejm / Afera w rzadzie
Polityka / Informacje / Gazeta Wyborcza / TVN / Media / Gospodarka / Plotki
Radio Maryja / TV Trwam / Telewizja Trwam / Nasz Dziennik

TV Trwam online na zywo

Społeczeństwo: Informacje Dnia w TV TRWAM | Polski Punkt Widzenia | Jak my to widzimy | Po stronie prawdy | Warto zauważyć... W mijającym tygodniu
Wiara: Papież Franciszek I | Apel Jasnogórski | Pytasz i wiesz | Słowo życia | Mocni w wierze | Telewizyjny Uniwersytet Biblijny | Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci | Różaniec | Koronka do Miłosierdzia Bożego | Budujemy świątynię - wotum wdzięczności za bł. JP2 | Transmisje religijne
Porady: Siódmy Sakrament | Z wędką nad wodę | Ze szkolnej ławki | Bioetyczny detektyw | Reportaże w TV Trwam
Tego jeszcze nie bylo: Kibol 2011 film pobierz Film Grzegorza Brauna Eugenika w imie postepu. Pobierz Eugenika w imie postepu Zobacz lub kup film: Krzyz Solidarni 2010 / Lista pasazerow - dodatek do gazety w 2 czesciach / oraz 10.04.10 film Anity Gardas Mgla - film dokumentalny - ten film trzeba zobaczyc! / Zobacz koniecznie pobierz List z Polski informacje ktorych potrzebujesz Fundacja Skierniewice i Szkola Skierniewice na kazdy nowy dzien archiwum informacji Nocna Zmiana
gaq