Wyszukiwarka


Informacje

Nawigacja

· Strona Główna

· Artykuły

· Kraj

· Myśl

· Media

· Pliki

· Galeria

Archiwum

· 2010 (77)· 2009 (497)· 2008 (593)· 2007 (564)· 2006 (443)

Ludzkie sprawy: Swięto zamiast ubawu

Potem wielki znak ukazał się na niebie: Niewiasta obleczona w słońce, księżyc pod Jej stopami, a Ne Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. (Ap 12, 1)

15 sierpnia to dla Polaka dzień wielkiego święta. Nie zmienia tego faktu czas wakacji, urlopów i przeróżnych atrakcji. W tym dniu polskie kościoły są wypełnione, a Jasna Góra przeżywa autentyczne oblężenie. Toteż próba zakłócenia radosnego, ale pełnego zadumy świętowania Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ściśle złączonego z największą wiktorią oręża polskiego w dziejach naszej Ojczyzny, musi budzić odrazę. Przyjazd do Warszawy i koncert w tym dniu artystki używającej estradowego pseudonimu Madonna to wielka porażka i wstyd dla tych Polaków, którzy na to przyzwolili. Sama Madonna, wyznawczyni sekty i obywatelka obcego kraju, pewnie nie ma pojęcia, czym jest dla Polaków święto obchodzone 15 sierpnia, ale gospodarzom stolicy taka niewiedza nie uchodzi. Madonna musiała odwołać swój koncert w Lubljanie ze względu na nikłe zainteresowanie imprezą. Sprzedano zaledwie kilka tysięcy z zaplanowanych kilkudziesięciu tysięcy biletów. Słoweńcy jakby za nas wykazali się postawą, która w sytuacji bierności władz Warszawy była najlepszym rozwiązaniem - bojkot przedstawienia. Na tym przykładzie widać, że można było zrezygnować z imprezy, która przestała być opłacalna. Szkoda, że nasza stolica - Miasto Niezwyciężone, nie potrafiło przeciwstawić się obniżeniu swojego prestiżu, jakby zapominając, że jeśli pozwala się na brak szacunku, to się go nie będzie posiadać. Madonna może przecież z powodzeniem śpiewać i tańczyć na wszystkich estradach wtedy, kiedy jest na to czas. Ktoś, kto szanuje pamięć innych, nie bawi się w rytm "Czerwonych maków na Monte Cassino" ani nie urządza wesel w Dzień Zaduszny. Podobnie sprawa ma się z innymi ważnymi wydarzeniami i świętami, jak w przypadku Cudu nad Wisłą, kiedy nasi bohaterscy przodkowie przelali swoją krew, zatrzymując zalew bolszewi, a Najświętsza Panienka rozciągnęła nad nimi swój zwycięski płaszcz. Taka jest prawda historyczna i taką będziemy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom. A młodzi nie zawodzą. Tłumnie przybyli do duchowej stolicy Polski w licznych pielgrzymkach, które corocznie nie tracą powodzenia. Wybrali wielodniowy trud drogi zakurzonej, w słońcu i deszczu, zamiast kilkugodzinnego ubawu.
Hanna Wujkowska


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

.::Podyskutuj z nami na forum::.

Powiadomienia

Podaj swój adres e-mailowy:

I bądź z nami na bieżąco

Zobacz na żywo w internecie

Czy wiesz, że możesz oglądać TV Republika online na żywo w internecie. Zobacz również TV Trwam na żywo online w sieci. Jedynie polskie stacje telewizyjne dostępne do odbioru.
Wygenerowano w sekund: 0.05
7,422,619 Unikalnych wizyt