Wyszukiwarka


Informacje

Nawigacja

· Strona Główna

· Artykuły

· Kraj

· Myśl

· Media

· Pliki

· Galeria

Archiwum

· 2010 (77)· 2009 (497)· 2008 (593)· 2007 (564)· 2006 (443)

Polska między historią a geopolityką: NIEMCY

Po wyborach w Niemczech nie dojdzie zapewne do zmiany polityki, chociaż doszło do zmiany koalicji rządowej: zwycięska CDU/CSU pani kanclerz Angeli Merkel będzie teraz rządzić wspólnie z liberałami z FDP, zamiast z socjaldemokratami z SDP. Na Zachodzie bez zmian? Wydaje się, że większych zwrotów ani w polityce wewnętrznej, ani w zagranicznej nie będzie, choć w polityce gospodarczej są one nieuniknione ze względu na kryzys i ujemny 6-procentowy PKB, co w sytuacji Niemiec jest wynikiem katastrofalnym.
Niemcy są najsilniejszym państwem Europy m.in. pod względem liczby ludności, potencjału ekonomicznego i finansowego, potęgi Bundeswehry. To wszystko przekłada się na znaczenie polityczne. I jeżeli w tak potężnym państwie zachodzą nawet minimalne zmiany, to mają one duże znaczenie nie tylko dla samej RFN, ale pośrednio również dla innych państw europejskich. W wyniku wyborów pani Merkel ponownie stanie na czele rządu, który z pewnością będzie bardziej spójny wewnętrznie od poprzedniego, co może wpłynąć na stabilizację polityczną. Z drugiej strony kłopoty gospodarki niemieckiej są olbrzymie, liczba bezrobotnych w 2010 roku według prognoz może osiągnąć nawet 5 milionów Niemców. Według najnowszych danych, poważnym problemem jest to, że liczba gastarbeiterów islamskiego pochodzenia też przekroczyła 5 milionów. Napięcia tworzy spadający systematycznie przyrost naturalny Niemców i wyraźne starzenie się społeczeństwa. To wcale nie wszystkie fundamentalne problemy, które rząd Angeli Merkel będzie musiał rozwiązywać do roku 2013.
Niemcy byli naszymi zachodnimi sąsiadami od zawsze, a stosunki z nimi przez tysiąc lat układały się różnie. Polskę najeżdżali kolejni cesarze Niemiec, margrabiowie Brandenburgii, niemiecki zakon krzyżacki. Prusy dokonały rozbiorów Polski, Bismarck prowadził politykę germanizacji, a Hitler chciał zniszczyć Polskę totalnie. Z drugiej strony cesarz Otton III w czasie zjazdu gnieźnieńskiego z Bolesławem Chrobrym uznał przy trumnie świętego Wojciecha pełną suwerenność Polski, Wit Stwosz wyrzeźbił najwspanialszy ołtarz średniowiecznej Europy, a Jan Christian Schuch zaprojektował Łazienki Królewskie w Warszawie - najpiękniejszy park w Polsce i jeden z najwspanialszych na świecie. Symbolem stosunków z Niemcami jest niewątpliwie Zamek Królewski, który w XVIII wieku pięknie rozbudowali artyści niemieccy, a w latach II wojny światowej zburzyli tenże zamek niemieccy żołnierze!
Marszałek Józef Piłsudski stwierdził niegdyś sentencjonalnie: "Ja nikomu prawie nie ufam, a cóż dopiero Niemcom". A przy innej okazji, porównując zagrożenia płynące dla Polski ze wschodu i zachodu, powiedział: "Rosja będzie jeszcze długo niebezpieczniejsza niż Niemcy, bo jest mniej obliczalna i mniej zależna od Zachodu. Trzeba jednak Niemcom bardzo na palce patrzeć, bo potrafią oni dobrze i szybko zorganizować się, gdy się na coś zdecydują". Minęło 80 lat, żyjemy w XXI wieku, w zupełnie innej epoce, w zupełnie innej Europie, nasz zachodni sąsiad nazywa się teraz Republika Federalna Niemiec i jest naszym sojusznikiem w ramach NATO oraz w Unii Europejskiej, a także największym partnerem handlowym. A jednak budzi niepokój, że nigdy od 23 sierpnia 1939 roku stosunki Niemiec z Rosją nie były aż tak dobre jak obecnie. A przecież Rosja nie jest ani w NATO, ani w UE. Budzi niepokój działalność w Rosji byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, skierowana pośrednio przeciwko Polsce. Budzi polski niepokój proniemiecka polityka byłego agenta KGB w Niemczech, a obecnie premiera Rosji generała Władimira Putina, który chce nowej architektury Europy.
Wszystko, co będzie się działo na linii Berlin - Moskwa pod naszym bokiem, a za naszymi plecami, zawsze będzie dla nas niepokojące. Mamy uzasadnione prawo do tego niepokoju. Wydaje się, że kanclerz Angela Merkel te polskie obawy rozumie. Angie, jak powszechnie nazywają panią Merkel jej rodacy, jest niewątpliwie najbardziej sympatycznym kanclerzem w całej historii Niemiec. Szczególnie gdy wspomni się takich jej poprzedników, jak Bismarck, Bülow, Hitler, a nawet Adenauer, Schmidt, Kohl czy Schroeder.
Józef Szaniawski


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

.::Podyskutuj z nami na forum::.

Powiadomienia

Podaj swój adres e-mailowy:

I bądź z nami na bieżąco

Zobacz na żywo w internecie

Czy wiesz, że możesz oglądać TV Republika online na żywo w internecie. Zobacz również TV Trwam na żywo online w sieci. Jedynie polskie stacje telewizyjne dostępne do odbioru.
Wygenerowano w sekund: 0.07
7,593,803 Unikalnych wizyt