Wyszukiwarka


Informacje

Nawigacja

· Strona Główna

· Artykuły

· Kraj

· Myśl

· Media

· Pliki

· Galeria

Archiwum

· 2010 (77)· 2009 (497)· 2008 (593)· 2007 (564)· 2006 (443)

Wysyp afer, Grad(obicie) na giełdzie. "Afera parkietowa"

Po aferze hazardowej i skandalu wokół prywatyzacji stoczni czeka nas afera parkietowa
Prokuratura sprawdza działania osób przygotowujących prywatyzację Giełdy Papierów Wartościowych. Z wnioskiem o podjęcie śledztwa zwróciło się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Warszawska prokuratura okręgowa, na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego, wszczęła śledztwo w sprawie prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych.
- Postępowanie toczy się w sprawie działania na szkodę Giełdy Papierów Wartościowych, a konkretnie w kierunku art. 231, par. 1 kodeksu karnego, tj. niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. Chodzi o osoby odpowiedzialne za prywatyzację GPW - poinformował rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Mateusz Martyniuk. Istotą przestępstwa, jak wyjaśnił, jest "zaniechanie działań dotyczących bezpieczeństwa obrotu papierami wartościowymi". Decyzja o wszczęciu śledztwa nosi datę 28 września br. Rzecznik uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy chodzi o odstąpienie od ujętej w planach GPW wymiany systemu informatycznego WARSET. Awarie tego systemu już kilkakrotnie doprowadzały do zawieszenia notowań, ostatnio w sierpniu tego roku.
- W razie sprzedaży giełdy inwestorowi strategicznemu wadliwy system będzie dla nabywcy doskonałym pretekstem do przeniesienia notowań na zagraniczny parkiet - twierdzi Gabriela Masłowska, ekonomistka, posłanka PiS. Minister skarbu Aleksander Grad jest zdecydowany sprzedać GPW inwestorowi strategicznemu. Wśród chętnych na przejęcie kontroli nad warszawskim parkietem są wiodące giełdy amerykańskie i europejskie.
Dla polskich przedsiębiorstw poszukujących kapitału przeniesienie notowań za granicę to byłby, zdaniem Masłowskiej, prawdziwy dramat, ponieważ debiut za granicą wiąże się z wysokimi kosztami. Dlatego wraz z innym posłem PiS - Piotrem Cybulskim - zawiadomiła CBA. Nie był to pierwszy sygnał w tej sprawie, jaki dotarł do Biura. Jak ustaliliśmy, pierwsze wnioski o sprawdzenie prywatyzacji GPW pojawiły się już rok wcześniej. Nie wiadomo, czy CBA przez cały ten czas monitorowało sprawę przy pomocy technik operacyjnych. W sejmowych kuluarach krążyła w tym czasie pogłoska, jakoby na rezygnację z wymiany systemu naciskał jeden z byłych wiceministrów skarbu.
Małgorzata Goss


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

.::Podyskutuj z nami na forum::.

Powiadomienia

Podaj swój adres e-mailowy:

I bądź z nami na bieżąco

Zobacz na żywo w internecie

Czy wiesz, że możesz oglądać TV Republika online na żywo w internecie. Zobacz również TV Trwam na żywo online w sieci. Jedynie polskie stacje telewizyjne dostępne do odbioru.
Wygenerowano w sekund: 0.06
7,422,699 Unikalnych wizyt