Wyszukiwarka


Informacje

Nawigacja

· Strona Główna

· Artykuły

· Kraj

· Myśl

· Media

· Pliki

· Galeria

Archiwum

· 2010 (77)· 2009 (497)· 2008 (593)· 2007 (564)· 2006 (443)

Polskie Radio w rękach Platformy Obywatelskiej i Lewicy

Radiowa misja skręca w lewo
Większość w Zarządzie Polskiego Radia stanowią osoby związane z Platformą Obywatelską i Lewicą. Obok prezesa Jarosława Hasińskiego zasiadają w nim: Paweł Majcher, Dariusz Sienkiewicz, Władysław Bogdanowski i Wojciech Poczachowski. Tylko ten ostatni jest kojarzony z Prawem i Sprawiedliwością. Taki układ sił wzbudza poważne wątpliwości co do rzeczywistych zamiarów "odpartyjnienia mediów publicznych".

Najwięcej zastrzeżeń budzi osoba nowego prezesa PR, Jarosława Hasińskiego, który ma 26-letni staż pracy w mediach, w tym osiem lat w TVP. W latach 1997-2004, za prezesury Roberta Kwiatkowskiego kojarzonego z SLD, był dyrektorem poznańskiego ośrodka TVP, szefem Studia Filmów Animowanych oraz Agencji Produkcji Audycji Telewizyjnych. Mimo że oficjalnie deklaruje się jako bezpartyjny, to w tym okresie był wielokrotnie posądzany o stronniczość (m.in. o faworyzowanie własnej żony, wówczas reporterki TVP), a szczególnie o zaangażowanie poznańskiej telewizji publicznej po stronie SLD, np. podczas wyborów prezydenta Poznania w 2002 roku. Prawdopodobnie z tego względu wybranie go na członka Rady Nadzorczej Polskiego Radia Merkury w Poznaniu w latach 2005-2006 wywołało silny protest Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2007 roku Hasiński rozpoczął budowę najnowocześniejszej cyfrowej stacji telewizyjnej, śląskiej telewizji satelitarnej TVS, której dyrektorem był do niedawna.
Rzeczywistą możliwość oderwania PR od wpływów partyjnych zdaje się także podważać wybór pozostałych członków zarządu, z których jedynie Wojciech Poczachowski - były prezes Radia Katowice, obecny prokurent Polskiego Radia - jest uważany za osobę kojarzoną z PiS. Pozostali są powiązani z Platformą Obywatelską oraz Samoobroną. Paweł Majcher, od 2006 roku prezes Radia Wrocław, pracował także jako dziennikarz Programu Pierwszego Polskiego Radia, przez sześć lat prowadził programy publicystyczne w TVP Wrocław. Dariusz Sienkiewicz był asystentem posła Samoobrony, Bolesława Borysiuka, a ostatnio członkiem rady programowej TVP i dyrektorem TVP Lublin. Natomiast Władysław Bogdanowski, związany z Radiem Olsztyn w latach 1980-2006, w ostatnim okresie jako jego prezes, działał także m.in. w politycznym Stowarzyszeniu "Ordynacka". Na uwagę zasługuje fakt, że wspólnikami w prowadzonej przez niego od trzech lat firmie TV City są ważni olsztyńscy działacze PO i kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, były eurodeputowany tej partii.
Jak podkreśla medioznawca dr Hanna Karp, są to osoby "wychylające się z drugiego czy trzeciego szeregu ludzi mediów". - Nie należy odmawiać im od razu dobrych intencji czy starań, ale już sam skład zarządu zapowiada, że specjalnej rewolucji w dobrym tego słowa znaczeniu nie powinniśmy się spodziewać. Mimo pewnego stażu w mediach, nie są to postacie specjalnie znane ani zasłużone czymś nadzwyczajnym. Chciałoby się widzieć na tych stanowiskach ludzi naprawdę kompetentnych i merytorycznie dobrze przygotowanych, a te osoby, niestety, nam tej merytorycznej kompetencji nie gwarantują - zauważa dr Karp. Jej zdaniem, jest to wyraźne upolitycznienie publicznej rozgłośni, co musi budzić niepokój o los Polskiego Radia.
Maria S. Jasita


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

.::Podyskutuj z nami na forum::.

Powiadomienia

Podaj swój adres e-mailowy:

I bądź z nami na bieżąco

Zobacz na żywo w internecie

Czy wiesz, że możesz oglądać TV Republika online na żywo w internecie. Zobacz również TV Trwam na żywo online w sieci. Jedynie polskie stacje telewizyjne dostępne do odbioru.
Wygenerowano w sekund: 0.08
7,593,730 Unikalnych wizyt