Wyszukiwarka


Informacje

Nawigacja

· Strona Główna

· Artykuły

· Kraj

· Myśl

· Media

· Pliki

· Galeria

Archiwum

· 2010 (77)· 2009 (497)· 2008 (593)· 2007 (564)· 2006 (443)

Trochę nowocześniej niż Mengele

Położył przed tobą ogień i wodę, po co zechcesz, wyciągniesz rękę. Przed ludźmi życie i śmierć, co ci się spodoba, to będzie ci dane (...). Nikomu On nie przykazał być bezbożnym i nikomu nie zezwolił grzeszyć.
(Syr 15, 16-17.20)


Interesujące wieści dochodzą z Europy. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że klauzula sumienia zapewniająca lekarzom swobodne wypełnianie obowiązków zawodowych jest zagrożona. Przedstawiciele najważniejszych frakcji politycznych w Radzie Europy forsują rezolucję zakazującą korzystania z tego prawnego przywileju medyków. Klauzula (clausula) oznacza z łaciny "formułę zamykającą", czyli ostatnie słowo, w tym przypadku - ostateczne zabezpieczenie lekarza przed zmuszeniem go do czynności sprzecznych z jego sumieniem, i umożliwia swobodę działań zawodowych. Nie sposób wyobrazić sobie w cywilizowanym świecie pozbawienia tej wolności jednego z najważniejszych zawodów. Podobna sytuacja, do której zmierzają współcześni eurodeputowani, miała już miejsce w przeszłości.
W czasach reżimu komunistycznego lekarze ginekolodzy nie mogli w Polsce zdobyć specjalizacji, jeśli nie wykonywali aborcji. Wiele dramatów rozgrywało się w klinikach i szpitalach, gdzie łamano sumienia ludzi, ich godność i poczucie wartości. Heroizm tych, których nie udało się nagiąć, był dla innych ostatnią deską ratunku na podtrzymanie przekonania o istnieniu szansy na zachowanie człowieczeństwa. Słynne słowa śp. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, gdy sprzeciwił się aborcji: "jako człowiek - odmawiam" - do dziś pozostają symbolem wierności powołaniu, świadectwem odwagi i zachętą do trwania w prawdzie. Niewielu zapewne pamiętających tamte czasy uwierzyłoby, że we współczesnej Europie, chlubiącej się ogromnymi osiągnięciami w zakresie przestrzegania praw człowieka, może ponownie, i to tak szybko, odrodzić się duch komuny, równoznaczny z totalitaryzmem, bezwzględnością wobec oznak suwerenności, w tym także sięgający ludzkich sumień. Nie wystarczają już przymus ekononomiczny i dyktat poprawności politycznej, aby sprawować rządy, trzeba jeszcze pozbawić swobody wykonywania zawodów, które mogły wypełniać swoje zadania dlatego, że były wolne.
Lekarz nie jest funkcjonariuszem, któremu zarzuci się dezercję, gdy odmówi czynności naruszającej normy etyczne. Co więcej, on ma działać zgodnie z owymi normami, z których najważniejsza brzmi: "salus aegroti suprema lex esto" (dobro pacjenta - najwyższym prawem). Mechanizmy rynkowe, naciski społeczne i WYMAGANIA ADMINISTRACYJNE nie zwalniają lekarza z przestrzegania tej zasady (Kodeks Etyki Lekarskiej, art. 2). Powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie chorobom, leczenie oraz niesienie ulgi w cierpieniu; lekarz nie może posługiwać się wiedzą i umiejętnością w działaniach sprzecznych z tym powołaniem (art. 1). Jest sprawą poza wszelkimi wątpliwościami, że zaufanie do zawodu lekarza warunkuje w dużej mierze spokój społeczny. Niechlubne przykłady z dalszej i bliższej przeszłości zaprzeczające tej oczywistej prawdzie, potwierdzają tylko prawa pacjentów do kontaktu z dobrymi, godnymi zaufania i posiadającymi zdrowe sumienie lekarzami.
Jeśli jakiekolwiek instytucje uzurpują sobie prawo do decydowania w sprawach zasadniczych, do których należy prawo do życia i zdrowia, to niech same mają odwagę czynić, co uchwalą. Lekarze nie są wyrobnikami świadczącymi usługi, do których obliguje ich nakaz prawny. Wyobraźmy sobie pana Kowalskiego, który żyje 90 lat, a to w opinii jakiejś instytucji o wiele za długo. Albo dziecko państwa Nowaków, które urodziło się z wadą i z punktu widzenia "użyteczności społecznej", nie spełnia kryteriów pozytywnych. Nie mówiąc już o tych, którzy się w ogóle nie urodzą... Kto ma "oczyścić" przestrzeń z "nieudanych egzemplarzy" - najlepiej lekarz, funkcjonariusz publiczny, w sposób humanitarny i czysty. Trochę nowocześniej niż doktor Mengele.
Hanna Wujkowska


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

.::Podyskutuj z nami na forum::.

Powiadomienia

Podaj swój adres e-mailowy:

I bądź z nami na bieżąco

Zobacz na żywo w internecie

Czy wiesz, że możesz oglądać TV Republika online na żywo w internecie. Zobacz również TV Trwam na żywo online w sieci. Jedynie polskie stacje telewizyjne dostępne do odbioru.
Wygenerowano w sekund: 0.08
7,593,725 Unikalnych wizyt