Wyszukiwarka


Informacje

Nawigacja

· Strona Główna

· Artykuły

· Kraj

· Myśl

· Media

· Pliki

· Galeria

Archiwum

· 2010 (77)· 2009 (497)· 2008 (593)· 2007 (564)· 2006 (443)

Meczety nie przeszkadzają, a krzyże tak?

Ambasada Arabii Saudyjskiej sponsoruje budowę meczetu w Warszawie. Ile kościołów jest w królestwie Saudów? Ani jednego.
Jeszcze niedawno w Warszawie Zarząd Oczyszczania Miasta usuwał przydrożne krzyże postawione przez rodziny ofiar wypadków. Argumentował, że rozpraszają one kierowców, ale też że są stawiane nielegalnie. Władze miasta nie mają jednak nic przeciwko temu, by w stolicy wznoszono muzułmańskie meczety. Nowoczesny budynek, który oficjalnie ma się nazywać Ośrodkiem Kultury Muzułmańskiej, powstaje na warszawskiej Ochocie. Budowę finansują: Liga Muzułmańska oraz Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej w RP.

Zgodę na inwestycję wydały władze dzielnicy Warszawa Ochota. Jak poinformował nas Samir Ismail, przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP, budowla nie będzie typowym meczetem. Oprócz religijnych ma także pełnić funkcje kulturalne.
Trzykondygnacyjny budynek Ośrodka Kultury Muzułmańskiej powstaje niedaleko centrum handlowego Blue City na Ochocie. Znajdzie się w nim nie tylko sala modlitwy, ale też biblioteka z salą multimedialną oraz galeria sztuki. W planie jest też wybudowanie kawiarni, restauracji i sklepiku. Gotowa jest już część podziemna, wylano ściany parteru. Budynek zaprojektowała warszawska pracownia KAPS Architekci. Ma on być gotowy jesienią bieżącego roku. Nad 12-metrową bryłą meczetu górować będzie 18-metrowa wieża - nowoczesna wersja minaretu.
Urząd Dzielnicy Warszawa Ochota potwierdził, że nieruchomość, na której powstaje meczet, jest własnością Ligi Muzułmańskiej. Jak zapewniają urzędnicy, wszystko odbywa się zgodnie z ustawą Prawo budowlane. Stanowi ona, że każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeśli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością. Pozwolenie na budowę burmistrz Ochoty wydał 22 kwietnia 2008 roku. Było ono poprzedzone decyzją Biura Naczelnego Architekta Miasta z 2006 roku, z upoważnienia prezydenta Warszawy. Tymczasem od dwóch lat na terenie dzielnicy nie wybudowano żadnego kościoła katolickiego. Jak zapewnia urząd, nie złożono żadnego wniosku o wydanie takiego pozwolenia.
Fakt powstawania meczetu budzi pewne zdziwienie i konsternację ze strony miejskich radnych. - Można postawić pytanie, co na to osoby, które grzmią o nietolerancji religijnej Polaków? To przecież kolejny dowód, który takiej tezie wysuwanej przez licznych krzykaczy przeczy - Polska jest krajem otwartym, tolerującym wszystkie mniejszości kulturowe i religijne - stwierdza Marek Makuch (PiS), warszawski radny. - Ciekaw jestem tylko, ile jest w Arabii Saudyjskiej kościołów katolickich? - pyta.
Niestety, nie udało się nam uzyskać takich informacji w Ambasadzie Królestwa Arabii Saudyjskiej. Według prof. Mieczysława Ryby, historyka w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, świątyń katolickich w tym kraju po prostu nie ma, z uwagi na to, iż publiczne używanie symboliki chrześcijańskiej w krajach islamu jest zabronione. Jego zdaniem, powstanie kolejnego meczetu w Warszawie (jeden już jest na terenie Wilanowa i należy do Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej) to przykład, że Europa w dużym stopniu się islamizuje, co dotyka też Polskę. - Proces ten przebiega zarówno w polityce demograficznej, jak i kulturowej. I to nie tylko u nas, ale w całej Europie. Tymczasem wszystkie kraje europejskie kompletnie nie dbają o to, by swoją kulturę chrześcijańską wspierać i domagać się swoich praw, takich, jakie mają u nas muzułmanie. To wszystko zaowocuje niedługo tym, że będziemy mieli do czynienia ze "zwijaniem się" klasycznej Europy, zarówno w sensie demograficznym, jak i religijnym - komentuje Ryba. Dodaje, że tego problemu nie widzą jednak rządy nowej lewicy zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. - Co więcej, pozwala się na antychrześcijańskie posunięcia, takie jak wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie krzyża we włoskiej szkole czy usuwanie przydrożnych krzyży przez warszawski ratusz - zauważa prof. Ryba.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Sami przedstawiciele społeczności muzułmańskiej w Polsce oceniają, że jest ich ok. 20-25 tysięcy. To m.in. uchodźcy, studenci i biznesmeni z krajów islamskich. Większość polskich wyznawców Allaha mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach znajdują się dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety oraz mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.
Anna Ambroziak


Komentarze

#1 | admin dnia March 18 2010
podaj adres któy się wyświetla a zostanie zablokowany. W chwili obecnej nie widać tej reklamy
#2 | Mirek dnia March 18 2010
Jak to?
Pozwalacie na aborcyjną reklamę? To chyba nieporozumienie. Mediterranea Medica itd

Dodaj komentarz

.::Podyskutuj z nami na forum::.

Powiadomienia

Podaj swój adres e-mailowy:

I bądź z nami na bieżąco

Zobacz na żywo w internecie

Czy wiesz, że możesz oglądać TV Republika online na żywo w internecie. Zobacz również TV Trwam na żywo online w sieci. Jedynie polskie stacje telewizyjne dostępne do odbioru.
Wygenerowano w sekund: 0.06
7,593,736 Unikalnych wizyt